Szürkébe forduló időjárásban érkeztünk meg Sümegre, ahol még útjaink során egyáltalán nem jártunk. Magyarországnak egy elrejtett, de felfedezhető és izgalmas szeglete ez, ahol Egly Márk borászata található. Márkkal a várhegy lábánál, a Vároldal dűlőnél találkozunk, ahol Sümeg régi fajtáiból összeállított fajtagyűjteményt mutat meg érkezésünkkor.Gohér, Bajor kék, Sárfehér, Lisztes fehér, Csóka szőlő, Bakator és a Rakszőlő, amelyek közül egy átlagos borfogyasztó számára nem sok az ismerősen csengő név. A néhány száz palack bor és pezsgő, amely ezeknek a fajtáknak a terméséből készül, eddig ismeretlen zamatokat rejt a filoxéravész előtti időkből. A teljesen hagyományos bakművelésű területet csak kézzel lehet művelni, a meredek hegyoldal miatt művelése Márkra marad, mert más nem vállalja; ettől függetlenül régi álma valósult meg a terület visszatelepítésével.
Kabátunkat összehúzzuk, úgy folytatjuk utunkat a szőlőben. Sétánk során kiderül, hogy a birtok akár egész napos programra is várja látogatóit, ahol nem csak a borral lehet megismerkedni, hanem a terület nem mindennapi geológiai sajátosságaival, az ökológiai művelés jellegzetességeivel, a dűlők egyedi arcával is. Márk vallja, hogy érdemes Sümeg geológiájának és emberi történetének a megismerésével kezdeni, hogy utána a pohárban a bor már érthetőbb legyen.
Sümeg önálló oltalmát éppen a közelmúltban kapta meg, ezzel ez a tizenkilenc hektáros terület az Európai Unió második legkisebb, önálló apellációjává vált. Az elmúlt tizenöt évben négy-öt pincészettel közösen sokat dolgoztunk azért, hogy feltárjuk ennek a területnek a talajtani, történeti, borászati hagyományait. Kutatómunkánk eredménye lett az a termékleírás, amely leírja, hogy Sümeg névvel milyen bor kerülhet forgalomba, mely borok viselhetik a Sümeg nevet. Az egykor 800 hektáros birtokról származó borok Európa több országába is elvitték Sümeg jó hírét, de Márk pincészetének is köszönhetően ez ma újra így van. A terület geológiai sajátosságaiból adódóan a földtörténet során keletkezett kőzeteknek egy sajátos egyvelege alakult ki ezen a területen, amely egyediségét az adja, hogy kellően közel találhatók a felszínhez ahhoz, hogy a szőlő hasznosítani tudja. A mész- éstűzkő keveredéséből kialakult altalaj a világon csak kevés borvidéken található meg.
A borvidéki jellegzetességek kifejezéséhez a talaj tulajdonságairól szerzett ismeret még kevés. Márk határozottan állítja, hogy csak megfelelő fajtaválaszték képes azt az egyediséget kifejezni, amit sümegi bornak vagy pezsgőnek nevezhetünk. Az Olasz rizling, a Furmint, a Kékfrankos és a Zweigelt szőlőfajták felelnek meg azoknak a követelményeknek, amelyek a sümegi bor alapját adhatják.
Észre sem vesszük, hogy utunk a szőlőben véget ért, megérkezünk a pincéhez. Márk szerint a bornak a szőlőben kell megszületnie. A kivételes termőhelyi adottságok csak úgy kerülhetnek a pincébe, ha megértjük és elfogadjuk, hogy ennek a rendszernek a szőlő egy fontos része, nem pedig eszköze. Egy éve műveli Márk a szőlőt biodinamikusan. A szőlőben a munkát maga végzi, és alapja, hogy a művelést a szőlőnövény sajátosságaihoz igazítja. Így más a metszés, a növényvédelem, de az elvárás is a hagyományos műveléshez képest. Még a hold állásának is jelentősége van mit, mikor végzek el a szőlőben, teszi hozzá Márk. Az alacsony tőketerhelés jelentősen javítja a minőséget és csökkenti a növény felesleges terhelését. A biodinamikus művelésjelentősebb kézimunkaigénnyel jár, amit csak akkor képes a szőlősgazda elvégezni, ha gondolkodásában is hajlandó változni.
Új, nem megszokott megoldással a pincében is találkozunk. A Penta rosé amforákban várja az érlelés végét. A Pentaelnevezésű sümegi borok a termékleírás szerint csak biológiai művelésből származó szőlőből származhatnak. A sümegi roséba 10%-ig Furmint szőlőt is lehet tenni a termékleírás alapján!
Márk birtoka a borturizmus teljes palettáját kínálja. A szőlőt is úgy műveli, hogy az ide látogató jó érzéssel léphessen be a sorok közé, szívesen ismerkedjen a szőlővel, de hogy a dűlőtúra még élvezetesebb legyen a kísérő maga a borász, a szállítóeszköz pedig egy nyitott platós GAZ 69-es terepjáró. Itt a borok és az ételek mellé a látogató jelentős ismeretanyagot és szemléletet is kaphat, ha kellően nyitott erre. A borturizmus jelentős szerepet játszik a boreladásokban. Márk borainak ötven százaléka fogy el helyben.
A helyet ugyan nem vihetjük magunkkal, de az élményt, a borok ízét és új gondolatokat viszont igen. Utunkat a Balaton mellett folytatjuk, Márk javaslatára Pálffy Gyulához látogatunk el, hogy megismerkedjünk a Káli-medencével.
Egészségünkre és finom borokban gazdag boldog új évet!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.